Dla mnie – finansistki, umysłu ścisłego, fryzjerstwo zawsze kojarzyło się z pewnym rodzajem sztuki, formą artyzmu. Zdaję sobie sprawę, że dla artystów ogólnie pojęte finanse, a szczególnie takie terminy jak: przychody, koszty, marża, zysk, płynność finansowa, rentowność, to pojęcia niezrozumiałe, a często wręcz abstrakcyjne. Uważam, że nie każdy musi w życiu być specjalistą od wszystkiego, bo tak naprawdę staje się specjalistą od niczego. W obecnym świecie eksperci w swoich dziedzinach powinni współpracować i wspierać się nawzajem, aby na końcu dnia doprowadzić do sukcesu danego projektu.
Dlatego też dołączyłam do projektu Hair Harbor, by wspierać właścicielki salonów swoją wiedzą. Dzisiaj chciałabym Wam przybliżyć w bardzo ogólnym zarysie podejście do finansów w biznesie fryzjerskim. Profesjonalne ujęcie świadomości finansowej w salonie to kluczowy element zarządzania działalnością, który wpływa na cztery zasadnicze obszary:
- Rentowność
- Płynność finansową
- Analizę klienta
- Rozwój biznesu
Jestem przekonana, że przynajmniej część z Was zadaje sobie pytanie w swojej codziennej pracy ile zarobiło, ile ma środków finansowych na koncie/ w kasie, czy starczy w tym miesiącu na wypłaty, dlaczego tak mało nowych klientów pojawia się w salonie, czy stać Was na inwestycję w nowy sprzęt? Spróbuję Wam w tym pomóc, przybliżając aspekt świadomości finansowej. Zaczynamy 😊
RENTOWNOŚĆ
Abyśmy doszły do rentowności musimy przeanalizować jej składowe, czyli:
Przychody- Koszty zmienne -Koszty stałe = Zysk/Strata
Przychody – jakie są przychody w ujęciu co najmniej miesięcznym i rocznym?; jakie usługi generują największe przychody?; czy jest sezonowość w branży i jakie są jej przyczyny?; jakie są średnie wydatki klienta na wizytę? To tylko część tzw. KPI (Key Performance Indicators), które są ważne w branży fryzjerskiej. Oczywiście można tworzyć swoje KPI, które dla danego Właściciela salonu oraz dla specyfiki świadczonych usług, są istotne.
Koszty stałe – jakie są koszty stałe w ujęciu miesięcznym i rocznym (np. czynsz, media, wynagrodzenia, ubezpieczenia, leasingi, amortyzacja sprzętu itp.)?; jakie są koszty wynagrodzeń pracowników – czy są to tylko wynagrodzenia stałe, czy też jest zmienna część zależna od obrotów?; czy są ponoszone koszty marketingowe? Czy prowadzone działania promocyjne są efektywne?
Koszty zmienne – jakie są koszty związane z materiałami i kosmetykami?; czy są optymalizowane?; jakie są koszty materiałów i produktów zużywanych na jedna usługę?; jakie są koszty związane z promocjami i rabatami dla klientów?; czy istnieją jakieś koszty dodatkowe wynikające z obsługi niestandardowych usług?
Rentowność – rentowność działalności mierzymy poprzez podzielenie zysku przez przychody (bardzo uproszczone podejście). Wtedy możemy dojść do marżowości całego salonu. Rozszerzając analizę można również liczyć marżowość na poszczególnych usługach, aby sprawdzić, czy może któreś z usług generują straty i można to wyeliminować, jednak wymaga to bardzo dokładnego podziału/przypisania kosztów do poszczególnych grup przychodów.
Właściciel salonu powinien pamiętać, że nie zawsze biznes od razu przynosi zyski, że nie wszystkie usługi mogą być opłacalne dla salonu, że może niekiedy trzeba zmienić produkty lub dostawcę. Aby świadomie zarządzać w tych obszarach należy przeanalizować powyższe elementy i zastanowić się nad ich optymalizacją, poprzez restrukturyzację kosztów czy optymalizację przychodów.
Jedna z tabel, których nauczysz się używać podczas szkolenia Dochodowy Salon Fryzjerski.
PŁYNNOŚĆ FINANSOWA
Czym ona jest?
W uproszczeniu jest to zdolność do pokrywania swoich bieżących zobowiązań finansowych w terminie, czyli posiadanie wystarczających środków, aby pokryć bieżące wydatki (wynagrodzenia, czynsze, leasingi, kredyty itd.).
Wpływy w salonie fryzjerskim są przeważnie zaraz po wykonaniu usługi, więc w tej branży, na szczęście, odpada nam problem ściągalności naszych należności. Należy przekuć to na atut i wykorzystać, gdyż wiele branż boryka się z problemami finansowymi w momencie odroczonych terminów płatności. W salonach przeważnie tego problemu nie ma, bądź napiszę – być nie powinno. Tutaj należy jedynie dobrze planować wpływy i wydatki, bo z drugiej strony część wydatków jest odsunięta w czasie (wynagrodzenia, czynsz, leasing, podatki – przeważnie płacimy raz w miesiącu). Kluczem do dobrego zarządzania płynnością finansową jest umiejętne zarządzanie „gotówką” i świadomość, co i kiedy należy zapłacić! Dlatego warto prowadzić zestawienie wpływów i wydatków w okresie miesięcznym, uwzględniające wszystkie obowiązkowe płatności. Wtedy racjonalnie można zarządzać gotówką i planować ewentualne inwestycje.
Dodatkowe pytania, które warto sobie zadać w tym obszarze, to czy mamy jakieś kredyty/pożyczki/ leasingi? Jakie są koszty ich obsługi (np. odsetki)? Czy warto je kontynuować ze względu na wysokie koszty obsługi? Jakie są rezerwy finansowe na niespodziewane wydatki?
Wiedza na temat zarządzania płynnością finansową w salonie jest niezbędna do funkcjonowania biznesu i ta świadomość jest kolejnym kluczowym elementem potrzebnym do sprawnie funkcjonującego salonu fryzjerskiego.
ANALIZA KLIENTA
Można by było zadać sobie pytanie, co to ma wspólnego ze świadomością finansową w prowadzonym biznesie? Otóż ma i spróbuję Wam to wytłumaczyć.
Klient w salonie fryzjerskim jest największym aktywem biznesu, bo dzięki niemu salon generuje odpowiedni poziom przychodów. Dlatego też analiza tego aktywa poprzez różnie zdefiniowane KPI jest kluczowa dla sukcesu biznesu. Każdy właściciel salonu powinien sobie stworzyć własną listę KPI, która będzie podstawą analizy i pozwoli odpowiedzieć na takie pytania jak:
- Jak wygląda struktura klientów – lojalni versus nowi klienci?
- Jakie są koszty (jeżeli są) pozyskiwania nowego klienta? Czy jest to marketing szeptany czy raczej różne formy promocji, które są kosztogenne?
- Jakie działania marketingowe są najbardziej efektywne w przyciąganiu nowego klienta?
- Jakie są opinie obecnych klientów na temat usług? Jak to sprawdzić masowo?
Tych pytań można zadać o wiele więcej, ale należy pamiętać, ze dbałość o jakość usługi i zadowolenie klienta jest sukcesem tego biznesu.
Czy słyszeliście kiedykolwiek o analizie SWOT (strenghts; weaknesses, opportunities and treats)? Jest to forma narzędzia, które pomaga zidentyfikować mocne i słabe strony biznesu, jak również szanse i zagrożenia. Może to odnosić się do całego planu biznesowego jak również do konkretnych projektów. Warto używać tego narzędzia, bo pomaga ono w planowaniu strategicznym krótko, bądź długoterminowym, jak i umożliwia wyprzedzanie trendów rynkowych. Jako że analizujemy aspekt finansowy salonów fryzjerskich, można zadać sobie podstawowe pytania finansowe w takiej analizie, a potem szczegółowo je analizować. Pytania można zdefiniować w różny sposób – podaję przykłady:
- Jakie są mocne strony finansowe salonu?
- Jakie są słabe strony, które mogą wpływać na wyniki finansowe?
- Jakie są szanse na poprawę sytuacji finansowej?
- Jakie zagrożenia mogą wpłynąć na finanse salonu (np. zmiany rynkowe, konkurencja, kryzys gospodarczy)?
Źródło – Pinterest
ROZWÓJ BIZNESU
Dochodzimy do obszaru, w którym każdy właściciel salonu chciałby mieć możliwość działania – rozwój biznesu, możliwość inwestycji w nowy sprzęt, rozszerzenie usług, remont salou, powiększenie kadry fryzjerskiej, szkolenia dla pracowników. Każdy chce poznawać najnowsze trendy i nowości na rynku. Aby rozwijać biznes i w niego inwestować, dla osiągnięcia sukcesu zarówno finansowego, jak i osobistego, należy zadać sonie pytanie – czy mnie na to stać? Odpowiedzieć na to powinna znać każda świadoma finansowo właścicielka salonu. Wtedy te decyzje są dużo łatwiejsze i obarczone dużo mniejszym ryzykiem.
Tego wszystkiego będziecie mogły uczyć się podczas nadchodzącego szkolenia Dochodowy Salon Fryzjerski.
Mam nadzieję, że spotkamy się na webinarze na żywo i będę mogła przybliżyć Wam temat jeszcze bardziej!
AUTORKA: ANNA FRĄCZEK
P.S. A jeśli Ciebie nie ma jeszcze na liście oczekujących na nasz kurs, to czas najwyższy się zapisać!
PREMIERA JUŻ 7 PAŹDZIERNIKA
Dochodowy salon fryzjerski - Anna Adamczuk
Szkolenie stworzone przy współpracy z Ekspertkami z Załogi Hair Harbor, pokazujące jak skutecznie zaplanować działania w Twoim biznesie od A do Z, by był rentowny. Nie usłyszysz tu tekstów w stylu: „użyj tego dźwięku, a Twoja rolka na pewno wpadnie w viral”, ani „nauczę Cię jak zostać milionerką w miesiąc.” Nauczysz się za to planować budżet firmowy, zarządzać swoim zespołem i zatrudniać zaangażowanych pracowników oraz dedykować działania wymarzonym Klientom. Dowiesz się też jak prowadzić biznes z lekkością i pewnością siebie, dzięki wsparciu prawniczki, dyrektor finansowej oraz specjalistki od sprzedaży i obsługi Klienta. Poznasz tajniki brandingu i tworzenia wizerunku w sieci oraz prosty system skutecznie zmieniający obserwujących w Klientów.
Zapisz się na listę oczekujących, liczba miejsc jest ograniczona: