Wpływ stresu na kondycję włosów

Jako osoby zajmujące się włosami, każdego dnia stajemy przed wyzwaniami, dbając o włosy naszych Klientek i pomagając im poczuć się pięknie. Dla wielu osób wypadanie włosów może być powodem do zmartwień i utraty pewności siebie. Ale co powoduje ten problem? Wiemy, że wiele czynników może mieć na to wpływ, jednak jednym z najczęściej występujących jest stres. Tak, to właśnie ten powszechny stan, który towarzyszy nam w codziennym życiu, może mieć poważny wpływ na zdrowie naszych włosów.

 

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  1. Jak stres wpływa na kondycję włosów?
  2. Rodzaje łysienia związane ze stresem.
  3. Mechanizmy biologiczne leżące u podstaw tego zjawiska.
  4. Skuteczne strategie radzenia sobie ze stresem.
  5. Jak możesz pomóc klientkom zrozumieć i poradzić sobie z problemem wypadania włosów.

 

Jak to działa?

Kiedy jesteśmy zestresowani, przepracowani, nie mamy czasu na odpoczynek nasz organizm reaguje poprzez wydzielanie hormonów takich jak kortyzol i adrenalina. Te hormony mogą mieć wpływ na cykl wzrostu włosów, przyspieszając go i prowadząc do wypadania włosów. Silny stres zakłóca prawidłowe funkcjonowanie organizmu, powodując w nim nierównowagę hormonalną. Układ nerwowy zaczyna intensywniej pracować, aby przygotować organizm do walki lub ucieczki, co jest zgodne z pierwotnym instynktem człowieka. W trakcie silnego stresu organizm dostarcza mniej tlenu do niektórych narządów, w tym również do mieszka włosowego. Włos dostaje w tym czasie mniej składników pokarmowych i przechodzi z fazy intensywnego wzrostu (anagen) do fazy spoczynku (telogen), która nie wymaga już tak dużo energii. W konsekwencji przedłużającego się stresu zauważamy znaczne przerzedzenie się włosów. Często stresorem jest sama utrata włosów. Dodatkowo, stres może powodować reakcję zapalną w skórze głowy, która z kolei może zakłócać prawidłowy cykl wzrostu włosów. Zwiększone napięcie mięśniowe, które często towarzyszy stresowi, może ograniczać dopływ krwi do skóry głowy, co również może przyczynić się do wypadania włosów.

 

 

Najczęstsze typu łysienia powiązane ze stresem to:

  • łysienie telogenowe: nadmierny stres powoduje, że większa ilość mieszków włosowych przechodzi w fazę spoczynku, przez co włosy mogą zacząć wypadać intensywniej
  • trichotillomania: trudna do powstrzymania chęć wyrywania włosów ze skóry głowy, brwi lub innych części ciała. Wyrywanie włosów może być sposobem radzenia sobie z trudnymi uczuciami.
  • łysienie plackowate: uważa się, że może być spowodowane różnymi czynnikami, w tym silnym stresem. W przypadku łysienia plackowatego układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe, powodując utratę włosów w określonym mechanizmie.

 

Jak sobie poradzić?

Każdy człowiek narażony jest na stres, jednak różnimy się między sobą sposobem radzenia sobie z nim. Istnieją sposoby zarządzania stresem, które mogą pomóc w zapobieganiu łysieniu.

  • Wypróbuj ćwiczenia oddechowe i techniki relaksacyjne takie jak głębokie oddychanie, medytacja, joga.
  • Spędzaj czas z ludźmi i rozmawiaj z nimi o swoich uczuciach. Wsparcie społeczne jest bardzo pomocne.
  • Zastanów się, czego się obawiasz i co najgorszego może się stać? Opracuj plan działania.
  • Ćwicz, wysypiaj się i odżywiaj zdrowo – to czyni Twój organizm silniejszym. Wysiłek fizyczny pomaga w kontrolowaniu stresu i jego skutków.
  • Zmień miejsce, w którym przebywasz, zajmij się czymś innym, skieruj uwagę w inną stronę – nie koncentruj się na stresie.
  • Ucz się zarządzać czasem – nie dasz rady zrobić wszystkiego, wybieraj to, co jest najważniejsze, a czasem odpuść sobie to, co możesz. Nikt z nas nie jest robotem.

 

Podsumowanie

Jako osoby zajmujące się włosami innych, możemy pomóc Klientkom zrozumieć, jak stres wpływa na ich włosy i jak mogą sobie z tym radzić. Dzięki wiedzy i wsparciu, możemy pomóc im poczuć się pewniej i bardziej komfortowo w swojej skórze – i we włosach! Pamiętajmy więc, że nasza praca Fryzjera to nie tylko sztuka, ale także sposobność do wsparcia i pomocy Klientkom w codziennych wyzwaniach. W tym wszystkich warto również nie zapominać o sobie – o dbaniu o swój komfort i odpoczynek. Warto więc znaleźć czas na relaks, a włosy będą za to wdzięczne!

 

AUTORKA: ANNA JANASZEK

 

P.S. Od siebie dodam tylko, że my również mamy włosy – dotyczą nas te same problemy, co naszych Klientów. Pamiętajcie, by o siebie zadbać każdego dnia! <3