Zdrowie psychiczne Fryzjera

 

Zdrowie psychiczne, nierzadko pomijane w codziennym życiu, jest fundamentem naszego samopoczucia i jakości życia. Często traktujemy je trochę z przymrużeniem oka, jako przywilej, rodzaj luksusu lub niepotrzebny dodatek do codzienności. Praca Fryzjerki dostarcza wiele radości i satysfakcji, w końcu niejednokrotnie polega na spełnianiu marzeń Klientek, jednak wymaga od Ciebie dużych zasobów fizycznych i psychicznych. Wiele godzin w hałasie (rozmowy, szum suszarki) w pozycji stojącej, ciągłe obcowanie z zapachami produktów do stylizacji czy koloryzacji – jest wymagające dla naszego organizmu. Mimo tego, że nie zauważamy tego na co dzień, nasz organizm wykonuje dużą pracę. Zaczynamy to dostrzegać w momencie, kiedy dopada nas przemęczenie, zniechęcenie i brak satysfakcji ze swojej pracy. Dlatego tak ważne jest to, aby zadbać o nasz dobrostan psychiczny na co dzień i zastosować się do kilku kroków. 

 

Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne?

Zdrowie psychiczne odgrywa znaczącą rolę w poczuciu zadowolenia z życia. Kiedy czujemy się smutni, zalęknieni, nasze ciało nieustannie doświadcza stresu, zaczynamy być mniej produktywni, kreatywni i otwarci na nowe możliwości. Stajemy się bardziej wycofani, zachowawczy, nie podejmujemy nowych wyzwań. 

W dbaniu o nasz dobrostan ważna jest prewencja i regularność. Istotnym elementem jest zaspokajanie swoich podstawowych potrzeb takich jak nawodnienie, odpowiednia ilość snu, zbilansowane posiłki oraz odpoczynek. ​​W pracy pamiętaj o robieniu przerw na jedzenie, czy napicie się wody. Kiedy masz wolne, wyjdź na zewnątrz i zaczerpnij kilka głębokich wdechów. Unikaj spędzania przerw scrollując social media, ta czynność sprawi, że nie odczujesz korzyści płynących z chwili dla siebie. Zadbaj o swoją rutynę każdego dnia. W tym może pomóc np. Jaśnie Plan – planer, w którym notujesz swoje cele i postępy w ich osiąganiu.

 


Aktywność fizyczna, a zdrowie psychiczne Fryzjerki

Regularna aktywność fizyczna i angażowanie się w czynności, które dają nam przyjemność i pozwalają na wyrażenie siebie, wpływa na wydzielanie endorfin, które mogą poprawić nastrój i zmniejszyć uczucie stresu. Wystarczy 20 minutowy spacer każdego dnia, aby dbać o swoje zdrowie psychiczne. Możesz wyjść z autobusu kilka przystanków wcześniej i zapewnić sobie dzienną aktywność przed pracą. Należy jednak pamiętać o tym, żeby nie przegapić tego co dzieje się “tu i teraz”. Jeśli pochłaniają cię treści przeglądane na ekranie telefonu, możesz nie odczuć korzyści płynących z przebywania na świeżym powietrzu. Pamiętaj, że praca fizyczna przy fotelu nie jest tym samym, co aktywność fizyczna. Dla zdrowia pomocna może być joga lub pilates.

 

Zdrowie psychiczne, a social media

Czynnikiem, który znacząco wpływa na poprawę kondycji psychicznej jest regularne robienie detoxów od social mediów. Codzienne pochłanianie niezliczonych ilości treści obniża nasze poczucie własnej wartości, wzmaga uczucie zmęczenia i przebodźcowania. Włączenie ograniczeń czasowych na aplikacje i/lub całkowita rezygnacja z używania telefonu w wybrane dni, może znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie. Jeśli social media są nieodzownym elementem Twojej pracy, polecam działać na nich strategicznie i z planem, by nie spędzać tam wielu godzin, a także więcej tworzyć, niż konsumować. 

 

Super trik – jeśli odruchowo chwytasz za telefon i uruchamiasz ulubioną platformę społecznościową, pomyśl o tym by zamiast niej włączyć sobie muzykę. Przełącz Instagram na Spotify i włącz ulubioną playlistę, np. tę specjalnie przygotowaną dla Ciebie! 

 

 

Work – life balance

Poszukiwanie równowagi między pracą, a życiem prywatnym odgrywa kluczową rolę w dbaniu o nasz dobrostan psychiczny. Warto wypracować sobie strategie, które pozwolą nam zachować balans i nie przeciążać się ilością obowiązków. Pamiętaj, że Twoja regeneracja pracuje na Twoją skuteczność. Zmęczony i przeciążony człowiek nie będzie produktywny, a jego zapał i kreatywność do pracy będą znacznie mniejsze. Nie jest to dobre w żadnym przypadku, ale w przypadku branży fryzjerskiej może nieść za sobą dramatyczne skutki wypalenia zawodowego. Mało komu kreatywność jest aż tak potrzebna każdego dnia, jak Tobie przy fotelu w pracy z Klientkami. Staraj się zamykać drzwi do salonu i po pracy zajmować się sobą, rodziną oraz ulubionym hobby.

 

Dbanie o zdrowie psychiczne to proces, który wymaga czasu, wysiłku i cierpliwości. Ważne jest znalezienie odpowiednich strategii i praktyk, które pomogą utrzymać równowagę emocjonalną i psychiczną w codziennym życiu. Jeżeli odczuwasz trudności w znalezieniu własnych strategii radzenia sobie, nie zapominaj o możliwości skorzystania z profesjonalnej pomocy psychologa czy psychoterapeuty. Kiedy doskwiera nam przeziębienie czy nawracające bóle brzucha, umawiamy się na wizytę u lekarza. Pamiętajmy, że kiedy mamy obniżony nastrój, trudności z samooceną, czy kryzys życiowy, możemy zwrócić się do specjalisty zdrowia psychicznego.  

 

Iga Zubiel, psycholog i psychoterapeutka

 

 

P.S. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci na dobry początek naszej wspólnej drogi do dobrostanu. Niebawem więcej treści psychologicznych, które rozszerzą temat zdrowia psychicznego.